Lokalna vlast u švedskom gradu Göteborgu predstavile su zanimljiv predlog, šestosatni radni dan, koji bi trebao uticati na smanjenje bolovanja, srećnije osoblje i veću produktivnost.Predstavnici vlasti u Göeborgu takođe će učestvovati – jedan deo zaposlenih će raditi šest sati, drugi sedam, a na kraju će se uporediti rezultati i doći do odgovora na pitanje da li je skraćeno radno vreme povećalo produktivnost. Stotine radnika u Švedskoj ovu su odluku prihvatile sa zadovoljstvom.
Lokalna vlast u švedskom gradu Göteborgu predstavile su zanimljiv predlog, šestosatni radni dan, koji bi trebao uticati na smanjenje bolovanja, srećnije osoblje i veću produktivnost.
Predstavnici vlasti u Göeborgu takođe će učestvovati – jedan deo zaposlenih će raditi šest sati, drugi sedam, a na kraju će se uporediti rezultati i doći do odgovora na pitanje da li je skraćeno radno vreme povećalo produktivnost.
Stotine radnika u Švedskoj ovu su odluku prihvatile sa zadovoljstvom. Vlasti u Göteborgu nadaju se da će na ovaj način državi uštedeti novac, ljudi će biti srećniji i manje će ići na bolovanje.
Jedna fabrika automobila već je uvela šestosatni radni dan, a prvi rezultati čine se obećavajući.
U drugim sektorima poput socijalnih službi nije problem u produktivnosti zaposlenih, već u činjenici da rade preduge smene.
Opozicija je vladajuće u gradu optužila da se radi o jeftinom političkom triku kako bi pobedili na predstojećim izborima. Inače, Šveđani su već imali takvih iskustava, a odbornici Kirune tako su radili 16 godina, međutim takva politika rada ukinuta je nakon što je ustanovljeno da nema uticaja na zdravlje. prenosi Biznis.ba.